|
|
Szarlotka , inaczej jabłecznik , pochodzi z Francji. Marie-Antoine’owi Carême’owi upiekł pierwsze takie ciasto. Stworzył je specjalnie dla cara Aleksandra I, swego wieloletniego pracodawcy. Nazwę swą szarlotka zawdzięcza księżnej Charlotcie, szwagierce imperatora, późniejszej carycy.
Nadzieniem najczęściej są jabłka, można także używać gruszek, brzoskwiń, moreli i innych owoców, a jako dodatku rodzynek. Do jabłek w polskiej szarlotce dodawane są przyprawy korzenne, najczęściej cynamon i goździki.
Szarlotkę możemy podawać z lodami i bitą śmietaną.
Składniki na ciasto:
- 3 szklanki mąki
- łyżeczka proszku do pieczenia
- szklanka drobnego cukru
- opakowanie cukru wanilinowego
- 250 g zimnego masła roślinnego (może być masło lub margaryna)
- 4 jajka
Składniki na jabłka :
- 2 kg jabłek (najlepiej szara reneta albo antonówka)
- około 12 łyżeczek cukru
- opakowanie cukru wanilinowego
- łyżeczka cynamonu
Sposób przygotowania:
1. Jabłka obieramy, kroimy na niewielkie kawałki i razem z cukrem oraz cukrem wanilinowym lekko podsmażamy, tak aby się nie rozpadły. Dodajemy cynamon.
2. Przesiewamy mąkę razem z proszkiem do pieczenia bezpośrednio na stolnicę, dodajemy 3/4 szklanki cukru, cukier wanilinowy oraz masło. Całość siekamy nożem. Dodajemy 3 żółtka i całe jajko. Zagniatamy szybko ciasto i dzielimy na 2 części. Zawijamy w folię i wkładamy do lodówki na godzinę.
3. Jedną część ciasta rozwałkowujemyać (najlepiej pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia) i przekładamy do prostokątnej formy. Odklejamy wierzchnią warstwę papieru. Wstawiamy ciasto do lodówki. Białka z 3 jaj ubijamy na pianę, następnie stopniowo dodawajemy resztę (1/4 szklanki) cukru, ciągle ubijając, aż piana będzie sztywna i błyszcząca.
4. Piekarnik rozgrzewamy do 175°C. Formę z ciastem wyjmujemy z lodówki, wykładamy jabłka. Przykrywamy ubitą pianą z białek. Na wierzch kładziemy drugą część rozwałkowanego ciasta.
5. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy przez godzinę (gdyby w trakcie pieczenia wierzch za bardzo się zrumienił, kładziemy kawałek folii aluminiowej).
6. Po upieczeniu możemy posypać cukrem pudrem, czy startą czekoladą.
Szarlotka gotowa!
Zobacz także:
Ten wpis nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!